Umiejscowienie ogrodu zimowego. Co wziąć pod uwagę?

Przez Październik 12, 2021 Październik 20th, 2021 Blog
ogród zimowy

Mieszkanie w domu jednorodzinnym ma wiele zalet, lecz jedną z najważniejszych jest możliwość posiadania sporego terenu, na którym można urządzić atrakcyjny ogród. Dla większości użytkowników staje się on wymarzonym miejscem wypoczynku, a nierzadko początkiem przygody związanej z uprawą roślin. Niestety nasz klimat sprawia, że czas, w jakim panują odpowiednie do dłuższego przebywania na świeżym powietrzu warunki pogodowe, jest stosunkowo krótki. Na szczęście okres ten można zdecydowanie wydłużyć, decydując się na budowę ogrodu zimowego. Przekonajmy się, co daje ogród zimowy i gdzie najlepiej go zlokalizować?

Czym jest ogród zimowy i co może zaoferować?

Ogród zimowy to spore przeszklone pomieszczenie, które przylega bezpośrednio do budynku. Ze względu na zastosowanie dużych okien i drzwi tarasowych oraz wypełnionego szkłem lub przezroczystym tworzywem dachu przebywając w ogrodzie zimowym, użytkownik znajduje się „na wyciągnięcie ręki” od otaczającej go roślinności. Ponieważ pomieszczenie może być ogrzewane, nie ma przeszkód, by korzystać z niego nawet podczas mroźnej zimy. Zwykle ogród zimowy staje się przedłużeniem domu – połączony z pokojem dziennym lub jadalnią może być używany do wypoczynku czy jedzenia wspólnych posiłków. Jeśli zastosuje się odpowiednią konstrukcję z rozsuwanymi drzwiami, ogród zimowy będzie wbrew swej nazwie użyteczny także latem.

Gdzie najlepiej zlokalizować ogród zimowy?

Najczęściej ogród zimowy powstaje w miejscu, gdzie znajduje się taras, a więc zwykle sąsiaduje on z pokojem dziennym. Nie ma jednak przeszkód, by ogród wybudować w innej lokalizacji – równie dobrze można do niego wchodzić z jadalni bądź kuchni, wiele osób decyduje się też na ogrody będące naturalnymi przedłużeniami sypialni lub gabinetu. Sporo zależy również od rozkładu działki, dostępnego miejsca oraz stron świata, według których zorientowany jest dom. Na ogół ogród zimowy powstaje od strony południowej albo południowo-zachodniej ze względu na najlepsze nasłonecznienie. Równie atrakcyjny np. do picia porannej kawy może wschód.