Wielkość ogrodu zimowego. Na jaki metraż się zdecydować?

Przez Luty 14, 2022 Luty 22nd, 2022 Blog
zimowy ogród

Ogród zimowy stanowi zazwyczaj efektowne przejście między częścią mieszkalną domu a tarasem, dzięki któremu nawet podczas słoty czy chłodów możemy rozkoszować się malowniczymi widokami, naturalnym światłem oraz kojącym ciepłem. Jeśli dodatkowo wypełnimy taką przestrzeń dużymi, pięknymi, egzotycznymi roślinami i wstawimy wygodne meble, stanie się ona cudownym miejscem do organizacji spotkań towarzyskich, odpoczynku ze smaczną kawą czy leniwych sesji z dobrą książką. Aby jednak było to możliwe, ogród zimowy musi zostać przeszklony oraz zabezpieczony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo w zależności od tego, jakie funkcje ma spełniać – być oranżerią, salonem, a może jadalnią – należy zadbać o odpowiedni metraż, aby mogło się w nim zmieścić całe niezbędne wyposażenie.

Metraż ogrodu zimowego w kontekście przepisów

Jednym z ważniejszych aspektów montażu ogrodu zimowego jest obowiązujące prawo budowlane, a dokładnie art. 29 ust. 1 pkt 2. W przypadku nowych inwestycji możemy uwzględnić w planie taki metraż, jaki nam się tylko podoba. Jeśli jednak rozważamy jego budowę przy już istniejącym obiekcie, musimy pamiętać, że wolnostojące ogrody zimowe o powierzchni większej niż 35 m2 wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a przy mniejszych konstrukcjach – należy zgłosić chęć budowy nowej konstrukcji do urzędu gminy lub starostwa. Innym ważnym zapisem prawa budowlanego jest art. 30 ust. 1 pkt 1, który wskazuje, że łączna liczba ogrodów zimowych nie może być większa niż 2 na każde 500 m2 działki. Dodatkowo warto wiedzieć, że jeśli ogród zimowy ma stanowić część istniejącego budynku, wymagane jest zachowanie odległości 4 m (jeśli w ścianie znajdują się okna) bądź 3 m (bez okien) od granicy działki.

Wielkość ogrodu zimowego w zależności od pełnionej funkcji

Wybór metrażu ogrodu zimowego jest również istotny w kontekście naszych potrzeb, a także użytkowych możliwości istniejącego domu, do którego zostanie dobudowany. Ze względów praktycznych nie powinien być on mniejszy niż 10 m2, gdyż na same podstawowe meble (czyli stół i cztery fotele) trzeba przeznaczyć około 5 m2. Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że im większa powierzchnia obiektu, tym łatwiej utrzymać w nim odpowiednią temperaturę – małe pomieszczenia szybko się nagrzewają, jednak równie szybko tracą ciepło, co zimą jest szczególnie dotkliwą niedogodnością. Znów maksymalna powierzchnia ogrodu zimowego, która nie wymaga pozwolenia na budowę, w zupełności wystarczy do tego, aby stworzyć przestrzeń, gdzie można zarówno uprawiać rośliny, jak i relaksować się w wolnej chwili.