Ogród zimowy jako dodatkowe pomieszczenie domu

Przez Marzec 23, 2022 Kwiecień 6th, 2022 Blog
spa w domu

Ogrody zimowe zyskują coraz większą liczbę zagorzałych sympatyków, ponieważ w prosty i efektowny sposób przyczyniają się do zwiększenia powierzchni użytkowej domu. Jest to szczególnie istotny walor dla właścicieli niewielkich domów jednorodzinnych oraz budynków usytuowanych w zabudowie szeregowej, gdzie każdy dodatkowy metr kwadratowy wydaje się na wagę złota. Pierwotnie ogrody zimowe zgodnie z ich nazwą stosowano jako eleganckie pomieszczenia, w których hodowano egzotyczne rośliny wymagające zapewnienia optymalnych warunków do wzrostu (zwłaszcza temperatury, nasłonecznienia i wilgotności powietrza). Obecnie mogą one mieć wiele innych zastosowań, będąc niewątpliwą atrakcją zarówno dla domowników, jak i gości. Odpowiednia aranżacja umożliwi wykorzystać potencjał przestrzeni nie tylko jako malowniczej oranżerii, ale również miejsca do wypoczynku czy nawet do pracy.

Na co możemy przerobić ogród zimowy?

  • Jadalnia

Doskonałym pomysłem jest przeniesienie jadalni do ogrodu zimowego – posiłki spożywane w otoczeniu egzotycznych roślin pozwolą nam choć przez chwilę poczuć się niczym na wakacjach w tropikach. Dodatkowo można w nim również umieścić kącik do uprawy warzyw i aromatycznych ziół (np. bazylii, tymianku, mięty), które będą cieszyć oko i wzbogacą smak naszych ulubionych potraw. Dzięki temu nie tylko nie będziemy musieli wychodzić po nie na zewnątrz, ale też zyskamy dostęp do świeżych przypraw praktycznie przez cały rok.

  • Gabinet

Koneserzy pracy na łonie natury mogą urządzić w ogrodzie zimowym swój unikalny gabinet. Obecność dużej dawki zieleni sprawi, że oczy będą znacznie bardziej wypoczęte, co ma ogromne znaczenie w kontekście wielogodzinnej pracy przed komputerem. Kontakt z roślinami stanowi także pozytywny bodziec dla kreatywności, dlatego w ogrodzie zimowym chętnie swoje pracownie urządzają architekci, projektanci czy nawet pisarze. Taki gabinet będzie również świetnym miejscem, w którym można przyjmować klientów i partnerów biznesowych – kojąca atmosfera z pewnością będzie sprzyjać zawieraniu korzystnych umów.

  • Salon

Ogród zimowy stanowi swoisty łącznik między wnętrzem domu a otoczeniem, dlatego będzie idealnym punktem dla stylowego salonu. Wystarczą wygodne meble wypoczynkowe, stolik kawowy oraz telewizor, aby stworzyć przyjemny kącik do codziennego odpoczynku. Jeśli dodatkowo ogród zimowy będzie miał przeszklony dach, nawet największa niepogoda stanie się wspaniałym spektaklem do oglądania z poziomu wygodnej kanapy. Co ciekawe, niektóre osoby decydują się na urządzenie ogrodu zimowego… z kominkiem! I faktycznie, ciepło płomieni z pewnością podkreśli wyjątkowy charakter takiego salonu.

  • Strefa wypoczynkowa

Nowoczesne ogrody zimowe projektowane, przygotowywane i montowane przez firmę DARO doskonale sprawdzą się jako ekskluzywna strefa relaksu. Jeśli marzy nam się prywatne SPA z krytym basenem albo jacuzzi, ogród zimowy z przeszklonymi ścianami oraz dachem sprawdzi się do tego celu wprost idealnie – nie tylko powiększą one optycznie przestrzeń, ale też podniosą walory estetyczne. Ogród zimowy możemy również wykorzystać jako miejsce rozwijania naszych pasji lub towarzyskich spotkań: jako pokój gier ze stołem bilardowym, przestrzeń na grilla lub bawialnię dla dzieci.