Ogrody zimowe kojarzono dawniej z pięknymi przybudówkami w arystokratycznych posiadłościach, które przeznaczano do uprawy egzotycznych roślin wymagających zapewnienia kontrolowanego, wilgotnego środowiska. Wraz z postępem technologii szklenia ogrody zimowe znalazły jednak zastosowanie jako dodatkowa przestrzeń na planie domu, a żeby móc wybudować sobie taki zakątek, nie trzeba być wcale bajecznie bogatym. Warto oczywiście zadbać, by ogród zimowy był dopasowany do stylu, w jakim zaprojektowana została reszta domu, choć trzeba też zaznaczyć, że nie musi on wcale bezpośrednio do niego nawiązywać. Postawienie na kontrast może wypaść niezwykle intrygująco, tym bardziej że dysponujemy niezwykłą swobodą aranżacji. Postaramy się jednak podpowiedzieć, jakim elementom warto poświęcić szczególną uwagę, aby nasz wymarzony ogród zimowy prezentował się absolutnie wyśmienicie.
Z zastosowaniem jakich materiałów warto zbudować ogród zimowy?
Aby zapewnić maksymalne pole widzenia i odpowiednią jasność, bez obaw o zaciemnienie reszty pomieszczeń, polecamy ogrody zimowe wykonane ze smukłych profili aluminiowych. Zapewniają one nie tylko odpowiednią szczelność konstrukcji oraz doskonałą izolacyjność termiczną, ale charakteryzują się także wysokim poziomem estetyki. Klientów ogranicza jedynie wyobraźnia, ponieważ profile wykorzystywane przez naszą firmę do budowy ogrodów zimowych dostępne są w szerokiej gamie kolorów RAL oraz oklein drewnopodobnych.
Poza ścianami i dachem należy się również zastanowić nad podłogą, która podkreśli charakter pomieszczenia, a przy tym pozostanie trwała, odporna na wilgoć oraz łatwa w utrzymaniu czystości. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na dobór wzoru i koloru, ponieważ zbyt wyraziste projekty lub ciemne odcienie mogą przytłoczyć wnętrze. Klienci najczęściej decydują się na praktyczne płytki ceramiczne, choć równie efektownie wygląda posadzka wykonana z drewna bądź kamienia.
Stylowe wyposażenie ogrodu zimowego – w co warto się zaopatrzyć?
Niezależnie od tego, jaki typ pomieszczenia postanowimy zaaranżować w ogrodzie zimowym – czy będzie to salon, jadalnia, a może gabinet – obecność pięknych widoków oraz możliwość całorocznego uprawiania kwiatów sprawia, że warto zainspirować się naturą i udekorować przestrzeń akcesoriami z nadrukami botanicznymi. Na tym tle niezwykle stylowo prezentowałyby się białe meble, zwłaszcza w połączeniu z dużą ilością roślin, aby uzyskać piękny kontrast. Równie dobrze sprawdziłyby się w takim wnętrzu fotele, sofy, stoliki kawowe oraz inne meble wyplatane z rattanu.
Duże znaczenie w kontekście projektowania wystroju wnętrza ogrodu zimowego ma również dobór przesłon wewnętrznych i zewnętrznych, które w ciągu gorących letnich dni zapewnią zbawczy cień, natomiast po zmroku – zagwarantują domownikom prywatność. Dodatkowym atutem wymarzonego ogrodu zimowego będzie klimatyczne oświetlenie, np. w postaci ciekawego żyrandola lub stojących lamp, które pozwoli nam korzystać z pomieszczenia bez względu na porę dnia.