
Ogród zimowy jako szklana konstrukcja, która opiera się na szkielecie wykonanym z drewna, aluminium, stali bądź PCV, często służy zarówno za pomieszczenie do uprawy wymagających, egzotycznych roślin, jak i miejsce wypoczynku dla domowników oraz ich gości. Wiele zależy jednak od typu ogrodu zimowego, na jaki ostatecznie się zdecydujemy – dzielimy je bowiem na ciepłe oraz zimne. Ciepłe stanowią ekwiwalent dodatkowej przestrzeni mieszkalnej użytecznej przez cały rok. Można w nich zaaranżować np. salon, jadalnię lub gabinet i cieszyć się bliskością natury nawet w okresie najmroźniejszych miesięcy w roku. Zimne ogrody są znacznie rzadziej wybierane, ponieważ panująca w nich niska temperatura nie zachęca do spędzania wolnego czasu jesienią bądź też zimą. Mają jednak niekwestionowane zalety, które pragniemy przybliżyć w dalszej części wpisu.
Konstrukcja ogrodu zimowego typu zimnego
Jedną z podstawowych zalet ogrodów zimowych typu zimnego jest mniejszy koszt ich budowy. Wynika to z prostoty konstrukcji, mniejszej ilości, niezbędnych do zastosowania materiałów oraz braku ogrzewania. W przypadku montażu mniejszego ogrodu typu zimnego za fundament wystarczy betonowa płyta, szkielet tworzy się na bazie profili z drewna, PVC lub aluminium, natomiast ściany i dach wypełnia się przeszkleniami z pojedynczymi szybami ze szkła klejonego bądź hartowanego. Jednocześnie należy zadbać o odpowiednie zaizolowanie termiczne ściany i drzwi na granicy ogrodu z resztą domu, gdyż zimą utrzymuje się w nim temperatura w granicach 5-12°C. Ogrodu zimowego typu zimnego zwykle się nie ogrzewa, a jedynie korzysta z ciepła promieni słonecznych lub w razie potrzeby stosuje się przenośny grzejnik. Zamiast tego warto rozważyć montaż klimatyzatora z rekuperacją, który byłby zaopatrzony w funkcję chłodzenia i grzania powietrza.
W jakich sytuacjach warto zdecydować się na ogród zimowy typu zimnego?
Lekka konstrukcja ogrodów zimowych typu zimnego pozwala tworzyć z nich dowolne bryły (np. proste, łukowe, w formie kopuły), dzięki czemu można nimi zabudowywać nie tylko tarasy, ale nawet balkony. Warto też wspomnieć, że ściany wykonane z pojedynczych szyb, choć nie stanowią szczelnej bariery dla temperatury, skutecznie chronią wnętrze przed opadami atmosferycznymi oraz wiatrem. Dodatkowo promienie słoneczne i brak ogrzewania sprawiają, że zimą temperatura wewnątrz ogrodu zimowego osiąga wartość optymalną dla przechowywania tam wielu roślin, zwłaszcza kaktusów oraz gatunków śródziemnomorskich, w tym: cytrusów, oliwek, agawy, oleandra czy lauru. Ogrody zimowe typu zimnego nadadzą się także do uprawy kwiatów wymagających półcienia, takich jak cyklamen, azalia, kamelia japońska, kolumnea, pierwiosnek kubkowaty czy sansewieria. To również idealne miejsce do przygotowywania wiosną rozsad roślin.