Najważniejsze elementy konstrukcji ogrodów zimowych

Przez Styczeń 4, 2021 Kwiecień 8th, 2021 Blog
konstrukcja zimowego ogrodu

Z roku na rok, ogrody zimowe zyskują coraz większą popularność w polskim budownictwie. Są uwzględniane przy nowych projektach, lecz także zleca się ich budowę przy już istniejących budynkach. Powstałe oranżerię, zwiększają i doświetlają przestrzeń mieszkalną, umożliwiają przebywanie blisko natury w domowym cieple, a także (w przypadku ogrzewanych ogrodów) pozawalają na całoroczną uprawę roślin, które lubią tropikalne warunki. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się zaletami ogrodu zimowego, należy w rozważny sposób zaplanować główne elementy jego konstrukcji.

Szkielet

Ogrody zimowe buduje się, bazując na konstrukcji nośnej wykonywanej najczęściej z drewna lub aluminium, zdecydowanie rzadziej z PCV. Wybór materiału, z którego ma być wykonany szkielet oranżerii, w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji.

Konstrukcje nośna wykonana z drewna jest wybierana, przede wszystkim ze względu na swoje naturalne pochodzenie. Drewno w pomieszczeniu, wprowadza przytulny nastrój, lecz ma również wiele praktycznych właściwości. Jest sztywne i wytrzymałe, a także posiada wysokie właściwości termoizolacyjne. Należy jednak pamiętać, że drewniany szkielet wymaga regularnej konserwacji, a powierzchnia drewnianych elementów jest masywna w kontekście ich szklanego wypełnienia.

W przeciwieństwie do masywnych konstrukcji wykonanych z drewna, konstrukcje aluminiowe, są lekkie, łatwe w montażu, a także bez problemu można im nadać pożądany kształt. Aluminium jest bardzo odporne na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu nie ulega korozji. Szkielety aluminiowe nie wymagają zatem skomplikowanej konserwacji, są także bardzo szczelne.

Przestrzenie szklane

Drugim, najważniejszym elementem konstrukcji ogrodu zimowego są przestrzenie szklane. Odpowiednio dobrany rodzaj szkła, ma wpływ nie tylko na wygląd, lecz także na funkcjonalność całego ogrodu. Należy zatem dopasować parametry szkła, takie jak współczynnik przenikania światła, do tego jakie przeznaczenie będzie miała ta przestrzeń.

Inne oszklenie stosuje się przy budowie oranżerii z przeznaczeniem na szklarnie uprawową, a inne, gdy ogród zimowy ma być przestrzenią mieszkalną przez cały rok.

Ważne jest także, aby wybrane przez nas szkło było odporne na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, a konstrukcja dachu była budowana pod odpowiednim kątem. Szkielet ogrodu zimowego, jest bowiem narażony na działanie silnego wiatru, deszczu oraz śniegu. Warto zatem zainwestować w trwałe i odporne materiały, które zwiększą bezpieczeństwo całej konstrukcji.