Metody zadaszania tarasów

Przez Kwiecień 15, 2021 Blog
zadaszenie tarasu

Projektując dom, nie zawsze uwzględniamy zabudowę tarasu. Tymczasem, takie dodatkowe pomieszczenie, nawet częściowo osłonięte, niesie wiele korzyści dla życia domowników i gości. Przyjrzyjmy się bliżej metodom zadaszeń tarasów.

 Zadaszony taras miejscem odpoczynku i zabawy

Taras to doskonałe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu, mieszczące się dosłownie krok od salonu. Jest często wykorzystywane podczas spotkań towarzyskich czy zabawy z dziećmi.  Co jednak w przypadku, gdy taras zalewa palące słońce? Jeśli lubimy się opalać, to jest to jak najbardziej pożądane. Kiedy jednak nie przepadamy za słońcem, a po prostu lubimy przebywać na tarasie, rynek przychodzi z pomocą, dając nam kilka możliwości zadaszenia tarasu.

Konstrukcje z profili aluminiowych do zadaszeń tarasów

Możemy np. wybrać konstrukcję zadaszenia tarasu wykonaną z materiałów lekkich, takich jak aluminium. Profile aluminiowe dają wiele możliwości konstrukcyjnych, co pozwala dopasować je do różnych wymiarów i powierzchni tarasów. Jeśli chodzi o wykończenie konstrukcji i właściwe zadaszenie, wybór opcji jest dość szeroki. Jeżeli chcemy, aby nasz taras był częściowo osłonięty od słońca, możemy pokryć dach poliwęglanem lub pleksi. Są to transparentne tworzywa sztuczne, które przepuszczają światło słoneczne, lecz rozpraszają je na tyle, że pozwalają uniknąć bezpośrednio padającego słońca. Wiele osób wybiera również pokrycia dachowe w pełni zasłaniające światło, które są wykonane z drewna czy blachy albo takie, które można w łatwy sposób zdjąć lub zwinąć – wykonane z różnych materiałów miękkich.

Alternatywą dla zadaszeń tarasowych z tworzyw sztucznych są zadaszenia szklane, wykonane ze szkła klejonego lub hartowanego. W zależności od indywidualnych preferencji, można wybrać szkło mleczne, barwione bądź przezroczyste. Ze względu na właściwości szkła, tego rodzaju zadaszenia najlepiej sprawdzają się na tarasach mieszczących się od północnej i zachodniej strony budynku. Szkło, w przeciwieństwie do płyt z tworzyw sztucznych, nie odbarwia się i wygląda dobrze nawet po wielu latach użytkowania. Szklane zadaszenie tarasu to elegancki dodatek do bryły domu, który doskonale współgra z niemal każdym stylem architektonicznym.

Jakie są rodzaje zadaszeń tarasowych?

Najpopularniejszymi rodzajami zadaszeń tarasowych są zadaszenia stałe oparte na konstrukcjach aluminiowych. Dach w takich przypadkach może być całkowicie zabudowany deskami, pokryty blachą, poliwęglanem, szkłem lub pleksi. Przy trzech ostatnich materiałach dach będzie przepuszczał część promieni słonecznych na taras i naturalnie go doświetlał. Oprócz zadaszeń stałych, spotkać można również zadaszenia przesuwne i częściowo zasłaniające – te również zazwyczaj zostają montowane na stałych konstrukcjach, lecz ich dach czy też ściany są przesuwne lub w łatwy sposób zdejmowane.

Istnieją też rozwiązania, które nie wymagają tworzenia konstrukcji stałych. Możemy wymienić tutaj:

  • Pergole tarasowe – lekkie konstrukcje, które możemy wyposażyć w dach z częściowo zasłoniętą powierzchnią. Profile aluminiowe montowane są pod skosem, z odstępami między sobą lub z lekkim materiałem, który możemy w każdej chwili składać i rozkładać dzięki mechanizmowi zwijania.
  • Daszki z ruchomymi lamelami – jest to rodzaj trochę bardziej zaawansowanych pergoli. W górnej części posiadają prowadnice, dzięki którym możemy rozsuwać i zsuwać powierzchnie dachu. Jako jego pokrycie możemy zamontować lamele wykonane z aluminium, poliwęglanu albo szkła. Istnieją również typowo materiałowe dachy, lecz są one grubsze od tych stosowanych w pergolach.
  • Markizy – lekkie rozsuwane materiałowe konstrukcje, przytwierdzane wprost do ściany. Nie potrzebują stawiania konstrukcji stałych, nie zajmują miejsca i są szybkie w montażu. Pokrycie wykonane jest z materiału, który zwijany jest za pomocą korbki lub silników elektrycznych. Markizy mają rozpiętość maksymalną do 3,5 metra, więc jeśli mamy długi i szeroki taras, nie będziemy mogli go całkowicie zasłonić, chyba że zamontujemy dwie obok siebie. Markizy nie są typowo wodoodpornym rozwiązaniem, lecz materiał, z którego wykonane jest poszycie jest zaimpregnowany.

Czy ogród zimowy to dobra alternatywa dla zadaszenia tarasu?

Innym sposobem na zabudowę tarasu jest budowa ogrodu zimowego. Ogrody zimowe to całoroczne, często w całości przeszklone pomieszczenia, które powiększają powierzchnię użytkową domu. Ogrody zimowe są dobrze zaizolowane, więc można umeblować je w dowolny sposób bez ryzyka, że meble ulegną uszkodzeniu przez warunki atmosferyczne lub zostaną zaatakowane przez pleśń.

Jak widać, sposobów na zadaszenie tarasu jest sporo. Możemy wybrać solidne konstrukcje z profili aluminiowych czy ogrody zimowe. Ciekawostką jest możliwość zamontowania na tarasie paneli fotowoltaicznych, które nie tylko osłonią nas przed słońcem czy deszczem, ale dodatkowo wyprodukują prąd dla domu. Technologia i pomysły nie mają granic, ogranicza nas jedynie wyobraźnia i czasem budżet.