Jak utrzymać przyjazny klimat w przydomowej oranżerii?

Przez Luty 16, 2021 Kwiecień 8th, 2021 Blog
domowa oranżeria

Kiedyś były symbolem luksusu i bogactwa. Popularność zyskały zwłaszcza w XVIII wieku, kiedy budowano je przy pałacach, dworach i w posiadłościach szlachty. Oranżerie, bo o nich mowa, służyły też do uprawy egzotycznych roślin sprowadzanych z dalekich krajów. Dzisiaj oranżerie są również wspaniałym miejscem do wypoczynku i relaksu przez cały rok.

Mogą pełnić rolę salonu, kuchni, być miejscem do przechowywania egzotycznych roślin, a dodatkowo latem chronić dom przed zbytnim nagrzewaniem się, z kolei zimą przed wychłodzeniem. Z tych powodów zyskują ostatnio coraz większą popularność. Jeśli ty również planujesz własny ogród zimowy, dowiedz się najpierw, jak zadbać o wyjątkowy klimat tego miejsca.

Jak zaprojektować klimatyczną oranżerię?

Zanim zaplanujesz zakup mebli, dodatków i roślin, przemyśl jaką funkcję ma spełniać twój zimowy ogród. Czy ma to być jadalnia? Miejsce do relaksu? Przedłużenie salonu, gdzie zamierzasz przebywać zimą w otoczeniu roślin? A może pomieszczenie, w którym chcesz umieścić egzotyczne, ciepłolubne rośliny? Główną ozdobą oranżerii są rośliny i planując projekt najlepiej zacząć od wyboru roślin. Podłogi mogą być ceramiczne lub kamienne, a jeśli chcemy, by wnętrze było przytulne, to świetnie się sprawdzi drewniana podłoga. Pięknym elementem wystroju są skórzane sofy lub ratanowe czy drewniane meble ogrodowe. Rolety lub zasłony nie tylko zapewnią intymność po zmroku, ale też nadadzą charakteru i stylu. Kolejnym ważnym elementem są donice na rośliny. Mogą one być różne, ale powinny do siebie pasować, tak samo zresztą jak wszystkie inne dodatki i tworzyć spójną całość.

Jakie rośliny wybrać?

Planując zakup roślin do swojego ogrodu zimowego weź pod uwagę to, jakie masz w nim warunki dla rozwoju roślin. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, to nie bez znaczenia będzie tempo wzrostu roślin i to, jakie rozmiary osiągają. W oranżerii skierowanej na południe słońce będzie grzało przez cały dzień. Tutaj dobrze będą rosły rośliny ciepłolubne i takie, którym nie przeszkadza mocne słońce. Możesz wybrać rośliny takie jak: aloesy, ananasy, róże chińskie, figowce, oleandry czy zielistki. W oranżerii wschodniej dobrze będą się czuły storczyki, palmy, fiołki afrykańskie, skrzydłokwiaty, paprocie, begonie, difenbachie lub draceny. Słońce będzie docierało rano, więc popołudnia można spędzić w przyjemnym cieniu. Popołudniami słońce będzie oświetlać ogród zimowy skierowany na zachód. Nadają się tu rośliny, które nie potrzebują aż tak dużo światła – anturium, difenbachia albo różne odmiany bluszczy. Pozostaje jeszcze oranżeria północna, w której to jest najmniej światła słonecznego, w związku z czym jest najchłodniejsza i mogą w niej rosnąć gatunki cieniolubne, takie jak – adiantum, anturium, filodendron czy aspargus pierzasty.

Gatunki wyższe ułóż bliżej ścian, a niższe przed nimi. Możesz też stworzyć aranżację tematyczną, na przykład azjatycką lub śródziemnomorską wybierając rośliny pochodzące z wybranego obszaru. Masz wiele możliwości i szeroki wybór, tylko od ciebie zależy, jak zaplanujesz swoje idealne miejsce wypoczynku.