Jak przystosować ogród zimowy do potrzeb hodowli roślin?

Przez Styczeń 4, 2022 Blog
ogród zimowy

Ogród zimowy jest dziś często traktowany jako przedłużenie domu. Staje się na ogół dodatkowym pomieszczeniem, które w cieplejsze dni jest używane jako zadaszony taras, a późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną jest  miejscem, z którego dzięki dużym przeszkoleniom można obserwować bezpośrednie otoczenie domu. Ogród zimowy może być przeznaczony na strefę do wypoczynku, lecz równie dobrze może służyć jako jadalnia lub przestrzeń do rodzinnych i towarzyskich spotkań. Dla miłośników hodowli roślin będzie jednak przede wszystkim szansą na całoroczne przebywanie wśród zieleni. Przekonajmy się, o co trzeba zadbać, chcąc cieszyć się w ogrodzie zimowym hodowanymi roślinami.

Ogrzewanie ogrodu zimowego

Podstawowym wyposażeniem pozwalającym na korzystanie z ogrodu zimowego do hodowli roślin jest zainstalowanie w nim wydajnego ogrzewania, który jednocześnie umożliwi precyzyjną regulację temperatury we wnętrzu. W zależności od konstrukcji ogrodu oraz zamontowanego w domu systemu centralnego ogrzewania można się zdecydować na tradycyjne ogrzewanie podłogowe albo na skorzystanie z promienników podczerwieni. Są one o tyle wygodne, że można je umieścić pod sufitem lub na ścianie między budynkiem a ogrodem. Skierowane w kierunku podłogi będą ją efektywnie ogrzewać, a promieniujące z niej ciepło podniesie temperaturę w pomieszczeniu. Podobnym rozwiązaniem są folie grzewcze.

Termoizolacja i odpowiednia wentylacja

Sam system ogrzewania nie zda się jednak na wiele, jeżeli konstrukcja nie będzie zabezpieczona przed utratą ciepła. Ważne będą zarówno parametry zastosowanych profili, jak i użytych pakietów szybowych, które powinny odpowiadać tym samym kryteriom, co montowane w domu okna. Samo zachowanie ciepła to nie wszystko. Przy hodowli roślin niezbędna będzie też dobra wymiana powietrza ułatwiająca pozbywanie się dwutlenku węgla oraz pozwalająca na regulowanie wilgotności. W zależności od planowanych gatunków konieczne może być zainstalowanie odpowiedniego nawilżacza powietrza. Dla ochrony przed letnim słońcem przyda się też zasłaniany dach.