Ile kosztuje budowa ogrodu zimowego?

Przez Wrzesień 2, 2021 Wrzesień 13th, 2021 Blog
zabudowa tarasu

Jedną z największych zalet mieszkania w domu jednorodzinnym jest możliwość częstego korzystania z przydomowego ogrodu. Przebywając na świeżym powietrzu i w otoczeniu roślin można się relaksować i wypoczywać, spożywać posiłki, czy spotykać z rodziną. Najczęściej do tego rodzaju aktywności wykorzystywany jest znajdujący się przy domu taras. Niestety możliwość jego użytkowania jest uzależniona od pogody. Opady deszczu, wiatr czy chłód sprawiają, że trzeba pozostać wewnątrz budynku. Sytuacja może się jednak zmienić, jeśli zdecydujemy się na budowę ogrodu zimowego. Przekonajmy się, jak wyglądają tego rodzaju konstrukcje i sprawdźmy, co składa się na ich koszt.

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to konstrukcja przylegająca bezpośrednio do budynku, składająca się z przeszklonego zadaszenia i ścian. Buduje się ją najczęściej w taki sposób, by stanowiła naturalne przedłużenie domu. Na ogół do ogrodu wchodzi się więc z pokoju dziennego lub jadalni. Ogród zimowy ma też posadzkę wykonaną na gruncie, nierzadko w tym celu wykorzystuje się istniejący wcześniej taras, choć nie jest to konieczne. Struktura budowli jest na ogół złożona z profili aluminiowych, które łączą niewielki ciężar z dużą wytrzymałością na obciążenia mechaniczne oraz odpornością na warunki zewnętrzne.

Jakie są koszty ogrodu zimowego?

Ostateczna kwota, jaką trzeba zapłacić za wykonanie ogrodu zimowego, ściśle zależy od jego podstawowych parametrów. Liczyć się będzie przede wszystkim powierzchnia, wysokość konstrukcji, ale także jej kształt i skomplikowanie. Ważny będzie sposób wykonania posadzki. Znaczenie będą miały również zastosowane przeszklenia – jeśli poza drzwiami tarasowymi wychodzącymi na ogród użytkownik ma mieć możliwość otwierania większych części ścian bądź dachu, cena będzie musiała wzrosnąć. Na jej poziom wpłyną także zamontowane dodatki – system ogrzewania lub klimatyzacja, oświetlenie czy montaż osłon przeciwsłonecznych. Ze względu na zróżnicowanie oczekiwań i bardzo szeroką paletę możliwości wyceny muszą być sporządzane indywidualnie.