,,Ciepły” ogród zimowy. Czym wyróżniają się oranżerie typu ciepłego?

Przez Listopad 4, 2021 Listopad 12th, 2021 Blog
zimowy ogród

Ogrody zimowe to popularna opcja zyskania dodatkowej, otwartej na otaczający dom ogród powierzchni użytkowej, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najczęściej jest on po prostu rodzajem tarasu zadaszonego i chronionego przed wiatrem oraz zacinającym deszczem. Ze względu na zwykle dużą przestronność ogród zimowy może być używany również jako miejsce do relaksu i wypoczynku, spożywania posiłków, hodowli roślin, a nawet ustawienie wanny z hydromasażem. Warunkiem korzystania z ogrodu zimowego przez cały rok będzie jednak zadbanie o zapewnienie w nim odpowiedniej temperatury. Przekonajmy się, jak można to zrobić.

Konstrukcja ogrodu zimowego a ochrona przed zimnem

Ogród zimowy jest wykonywany jako obiekt o bardzo dużej powierzchni przeszkleń, które zazwyczaj zajmują zarówno dach, jak i wszystkie jego ściany poza częścią, która bezpośrednio łączy się z budynkiem. Struktura nośna jest na ogół montowana z profili aluminiowych lub rzadziej stalowych, a do niej mocowane są odpowiednie przeszklenia. Warunkiem zachowania właściwej temperatury we wnętrzu jest zadbanie o to, by wszystkie elementy konstrukcji miały wystarczająco niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz zostały prawidłowo uszczelnione. Równie istotna jest właściwa izolacja posadzki, zwłaszcza jeśli ogród zimowy wykorzystuje istniejący taras.

Możliwości ogrzewania ogrodu zimowego

Ogród zimowy będzie w pełni funkcjonalny jedynie wtedy, gdy zastosuje się w nim wydajne ogrzewanie. W zależności od sposobu, w jaki będzie on wykorzystywany można zdecydować się zarówno na ogrzewanie mobilne np. używanie ogrzewaczy tarasowych, jak i zamontować stały system grzewczy. Popularnymi rozwiązaniami są klasyczne ogrzewanie podłogowe, założenie elektrycznych folii grzewczych albo zainstalowanie promienników podczerwieni. Klasyczna podłogówka wymaga znacznej ingerencji w posadzkę, nieco mniej wymagające jest ułożenie folii grzewczej, która może trafić bezpośrednio pod kafelki, panele lub parkiet. Najprostsze będzie jednak zastosowanie ogrzewania na podczerwień.