Aranżacja ogrodu zimowego. O czym warto pamiętać?

Przez Lipiec 6, 2021 Blog
ogród zimowy

Ogród zimowy to dodatkowa przestrzeń, z której możemy korzystać przez cały rok. Aby spełniała nasze oczekiwania, powinniśmy zawczasu przygotować się do jej aranżacji. O czym nie należy zapominać, kiedy planujemy urządzić nasz ogród zimowy?

O czym warto pamiętać podczas urządzania ogrodu zimowego?

Ogród zimowy kojarzy nam się z tą częścią domu, w której chcemy zawsze spędzać miło czas. Jego wnętrze stanowi z jednej strony kryjówkę przed światem zewnętrznym, a jednocześnie jest idealnym miejscem do podejmowania gości. Zajdziemy w nim chwilę wytchnienia i relaksu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stał się także kącikiem do pracy. Ogród zimowy może spełniać w naszym domu wiele funkcji, dlatego, zanim przystąpimy do jego urządzania, powinniśmy jasno określić nasze oczekiwania.

Aranżując ogród zimowy, powinniśmy mieć na uwadze względy użytkowe i oczywiście walory estetyczne. Poczucie harmonii i zadowolenia osiągniemy, gdy zadbamy o poszczególne elementy kreujące wnętrze ogrodu zimowego.

  1. Posadzka – najczęściej wykańcza się ją terakotą, ale w zależności od upodobań możemy ją wyłożyć kamieniem, odpowiednio zaimpregnowanym drewnem lub panelami, najlepiej winylowymi. Zadbajmy, by położyć na niej raczej materiał odporny na wilgoć i łatwy do czyszczenia. Wrażenie przytulności zyskamy dzięki rozłożonym dywanikom.
  2. Meble – zazwyczaj wybierane są lekkie meble kojarzone ze stylem ogrodowym. Możemy więc ustawić komplet wypoczynkowy wykonany z wikliny lub ratanu. Nie zapomnijmy o stole lub ławie. Ustawienie komody czy przeszklonej witryny ułatwi przechowywanie sprzętów. Jeśli ogród zimowy ma być naszym gabinetem do pracy, wówczas należy ustawić w nim biurko bądź stylowy sekretarzyk. Dobrze jest też zadbać o łącze WiFi. Natomiast poduchy ułożone na sofie i fotelach zawsze uprzyjemnią odpoczynek i chwile z książką. Osoby muzykujące może zechcą w ogrodzie wstawić instrument.
  3. Oświetlenie – ono buduje nastrój, więc nie powinno umknąć naszej uwadze. Ogród zimowy wydaje się idealnym miejscem dla różnego rodzaju lampionów i kinkietów. Sprawdzą się w nim też lampy stojące i stołowe z dekoracyjnym abażurem lub szklanym kloszem.
  4. Osłony okien – ogród zimowy to miejsce, w którym z definicji chcemy korzystać z promieni słonecznych. Jednak zwłaszcza w letnie południe ich intensywność może być dokuczliwa. Dlatego na przeszklonych ścianach zawieśmy drewniane żaluzje lub rolety. Zwłaszcza rolety rzymskie charakteryzują się dużą dekoracyjnością kojarzoną ze stylem południowej Europy.
  5. Roślinność – wymieniona jako ostatnia, ale przecież nierozerwalnie związana z ogrodem zimowym. Dzięki niemu możemy się urokiem egzotycznych gatunków cieszyć przez cały rok. Podczas urządzania przestrzeni zaplanujmy, w jakiej formie chcemy je uprawiać. Warto więc wytyczyć miejsce na donice i skrzynki, a nawet dodatkowe parapety. Nasz ogród zimowy może stać się królestwem orchidei, palm, drzewek cytrusowych i pnączy.

Wystrój ogrodu możemy utrzymać w dowolnym stylu, o którym decydują zestawione elementy wyposażenia i dodatki.

Solidne podstawy ogrodu zimowego

Ogród zimowy może być wolnostojącym obiektem w dowolnym miejscu działki. Częściej wybiera się to rozwiązanie, które pozwala wykorzystać przydomowy taras. Coraz popularniejsze są również ogrody zimowe zakładane na balkonach.

Wygląd konstrukcji powinien być dopasowany do architektury budynku. Wznoszona budowla musi odznaczać się solidnością i trwałością wytrzymującą napór wiejącego wiatru. W tym celu wykorzystujemy sprawdzone profile aluminiowe oraz elementy wypełniające wykonane ze szkła lub poliwęglanu.

Podczas przygotowywania ogrodu zimowego istotną sprawą jest zadbanie o wymianę i zabezpieczenie przed przenikaniem wody z opadów. Dlatego w tej budowli tak ważnej jest poprawne wykonanie izolacji oraz poprowadzenie kanałów wentylacyjnych. W ogrodzie zimowym instalujemy także ogrzewanie. Wykonany i urządzony z największą starannością ogród zimowy stanie się w krótkim czasie naszym ukochanym miejscem.