Taras to doskonałe do miejsce w każdym domu. Można na nim wypić kawę o poranku, pozwolić sobie na chwilę relaksu albo przyjąć gości. Niestety wraz z nastaniem jesieni staje się przestrzenią opuszczoną. A gdyby tak można było korzystać z niego przez cały rok? Nic prostszego! Wystarczy zamienić go w zimowy ogród.
Ogród zimowy, czyli nowa odsłona tarasu
Zabudowa trasu to pomysłowy sposób na zagospodarowanie miejsca, które w naszej szerokości geograficznej zdecydowanie przez większą część roku pozostaje nieużywane. Wraz z zabudową zyskujemy dodatkową przestrzeń wprost idealną, aby stała się naszą strefą relaksu. Za sprawą kilku mebli i wygodnych foteli stanie się zacisznym kątem pozwalającym schronić się przed zgiełkiem świata.
Jednak ogród zimowy na tarasie to przede wszystkim doskonała okazja, aby zatrzymać w naszym otoczeniu lato na dłużej. Zabudowany taras pozwoli nam cieszyć się towarzystwem bardziej lub mniej egzotycznych roślin, których uprawa do tej pory pozostawała w strefie marzeń. Ich bliskość ułatwi nam przetrwanie jesiennej szarugi i krótkich pochmurnych zimowych dni.
Taras zamieniony w zimowy ogród sprawdzi się w roli naszego azylu, ale może też posłużyć jako niecodzienna część reprezentacyjna naszego domu. W jego przestrzeni możemy podjąć gości, a nawet celebrować rodzinne obiady. Zimowy ogród na tarasie to bez wątpienia słuszna idea.
Zabudowa tarasu – jak zamienić ideę w czyn?
Zadowolenie z pełni zalet ogrodu zimowego na tarasie zależy od dobrego projektu oraz fachowo wykonanej zabudowy. Przyjęło się uważać, że najbardziej dogodnymi stronami na zakładanie ogrodu zimowego to orientacja wschodnia lub zachodnia. Odznaczają się one zrównoważonym stopniem nasłonecznienia w ciągu dnia. Jeśli jednak taras zwraca się ku innym kierunkom, to nie oznacza, że powinniśmy go przenosić. Zabudowa od strony południa będzie wymagała latem zacienienia za pomocą rolet albo markiz. Ogród zimowy na tarasie od północnej strony będzie zapewne chłodniejszy i mniej nasłoneczniony, dlatego trzeba zwrócić uwagę na dobór roślin cieniolubnych. Zimą odgrodzi wnętrze domu od bezpośredniego działania chłodu.
Podstawą naszego ogrodu pozostaje taras. Jeśli jego konstrukcja nie będzie odpowiednio wytrzymała, to będzie trzeba wprowadzić dodatkowe wzmocnienia. Natomiast zabudowę tarasu wykonujemy w systemie ramowym. Wznosimy więc szkielet z aluminiowych profili charakteryzujących się odpornością na działanie korozji. Kolor profili dobieramy tak, aby odpowiadał kolorystyce elewacji budynku lub stolarce okiennej. Wypełnienie szkieletu stanowią przeszklone albo poliwęglanowe elementy. Stosowanie przesuwnych okien oraz drzwi ułatwia obieg powietrza. W konstrukcji ogrodu zimowego na tarasie istotne jest zadbanie o prawidłową wentylację oraz izolację zabezpieczającą przed dostawaniem się wody.
Zabudowa trasu dzięki uwzględnieniu cech budynku potrafi doskonale komponować się z jego bryłą. Chociaż sprawia wrażenie jego integralnej części, to nie możemy złączyć jej z fasadą. Pomiędzy zabudową a ścianą domu pozostawiamy niewielką szczelinę, ale wypełniamy ją materiałami izolacyjnymi. Całoroczne korzystanie z ogrodu zimowego wymaga też zadbania o doprowadzenie ogrzewania.
Zabudowa trasu to proces przebiegający w kilku etapach zadziwiająco prostych w porównaniu z imponującym efektem. Możemy zapewnić, że od chwili założenia zimowego ogrodu w zabudowanym tarasie każdego dnia będą Państwo zachwycać się jego przestrzenią.